Tektaş Yüzük Seçmek Artık Çok Kolay

 

Doğum günü, sevgililer günü, evlilik yıldönümü ya da evlenme teklifi fark etmez; erkeklerin sevdikleri kadınlara hediye almak istedikleri zaman akıllarına ilk olarak gelen şeylerin başında hiç şüphesiz ki tektaş yüzük modelleri gelmekte. Geçmiş dönemlerde bu tarz modellerin fiyatları ve ürün yelpazesi, herkesin istediği gibi tektaş yüzük almasının önüne geçiyordu. Günümüzde ise artık bu durumda çok ciddi değişimler kendini göstermeye başladı. Öyle ki yapılacak olan en ufak bir araştırmada dahi insanların karşılarına onlarca farklı model çıkabiliyor. Ancak bu modeller ne yazık ki istekleri tam anlamıyla karşılama konusunda yetersiz kalabiliyor. Böylesi olumsuz durumların önüne geçilmesi adına ise dikkat edilebilecek birkaç küçük ayrıntı bulunmakta.

 

Tektaş Yüzük Nereden Alınır?

 

Her ne kadar günümüzde tektaş yüzük almak adına onlarca farklı yer ve mağaza bulunsa da insanların mutlaka bu konuda isim yapmış olan markalar üzerinden yüzüklerini seçmeleri önemlidir. Böylece akılda hiçbir soru işareti oluşmadan istenilen tektaş yüzük satın alınmış olacaktır. Şimdilerde tektaş yüzükler ile alakalı başarılı çalışmalar yapan pek çok farklı marka ve isim bulunmakta. Kişiler bu aşamada hem istedikleri fiyatlardaki yüzükleri bulabilecek hem de bu yüzükler şıklıkları ile gözleri kamaştırmayı başaracak.

 

Tektaş Yüzükte Fiyatı Neler Belirler?

 

İnsanların büyük bir kısmı tektaş yüzük almak istedikleri zaman yalnızca görünüşüne dikkat ediyorlar ve fiyatın buna göre belirlendiğini zannediyorlar. Lakin tektaş yüzüğün fiyatı için 4C kuralına dikkat etmek gerekmektedir. Bunlar kesim (cut), renk (colour), berraklık (clarity) ve karat ağırlığı (carat weight)dır.

 

Pırlantadaki parlaklık, kesimin ustalığı ve bunun için kullanılmakta olan teknolojiye bağlı olarak değişim gösterir. Derin ya da yassı kesim pırlanta ne yazık ki ışığı yeterli şekilde yansıtmayacaktır. Pek çok kişi pırlantaların kesimleri ile şeklini aynı sansa da ikisi farklı kavramlardır. Çünkü kesim pırlanta kalitesini etkilerken şekil tamamen kişisel zevke bağlıdır. En çok tercih edilen kesim yuvarlak olsa da bunun haricinde damla, zümrüt, kalp, oval ve markiz kesim de yine tercih edilebilir. Bununla beraber pırlantanın D, G, H ya da I renginde olması, doğal izlerin çok az olduğu FL-IF, VVS1-VVS2 ya da VS1-VS2 aralığında olmalıdır. Pek çok kişinin aklında yer eden karat ise pırlantanın ağırlığıdır. Bütçeye bağlı olarak karatta değişimler yapılabilir. Böylece ideal tektaş yüzük seçilmiş olur.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir