TAKILARDAKİ ZERAFET

Bayan takıları elde, kolda, kulakta, ayak bileklerinde, saçlarda ve elbiselerde kullanılan ve gayet hoş görünen tarihi yüzyıllar öncesine dayanan aksesuarlardır. Üretici zihniyetin hayal gücüne ve kabiliyetine göre malzemede ve tasarımda bir sınırlama yoktur. Aniden yoldan geçerken bir takı gördüğünüzde çok sevmeniz, sanatçının zevkiyle ortak yanlarınız olduğunu gösterir. Onlarca güzel takı içinden hoşuna giden modelleri belirlerken hep bu beğeni ön plana çıkar.

Bayan takı modellerini seçerken çevre koşullarından da etkileniriz. Eşimizin, sevdiklerimizin beğenmesi ya da kıyafetlerimizle denediğimiz bir kolyenin bizi daha güzel göstermesi takıların seçiminde çevre faktörünün önemini ortaya koyar. Takılar bir bayanı bayan yapan değerlerden biridir dersek abartı olmaz.

Çünkü takılar bayanın zarafetini nakış nakış anlatır. İnce bir bileklikte bile tiz bir zekâ, keskin bir çift göz harika bir yetenek yatmaktadır. Takıları ön plana çıkarmak istiyorsak özelliklerini birbirine karıştırmamalıyız. Örneğin o gün inciden bir kolye takmışsak, metal bir bilek ya da renkli bir yüzük yerine başka hiç bir şey takmamak daha doğru olur. Bu iki kombin bir arada birbirini kapatır ve ne incinin zarafeti, ne de renklerin hareketi anlaşılır.

Yüzük, bileklik, künye, küpe, kolye, yaka iğnesi, yaka çiçeği, bilezik, hızma, halhal, aksesuar tarzı kemer, saçlar için takma saç, renkli saçlar, tokalar ve taçlar. Çeşit bu kadar fazla olunca renkler ve modellerdeki farklılık da artıyor. Yalnız takıları giysilerden ve ayakkabılardan farklı kılan bir takım özellikler vardır.

 Bayan takı modelleri üretilirken değerli madeni taşlar ve maddeler kullanılmaktadır. Altın, elmas, zümrüt, yakut, gümüş gibi, Bu ağırlık onlara maddi manada değer katarken, böyle bir hediye bayanlara takdim edildiğinde onlara verilen önemi ortaya koyar. Takı kültürünü bize miras bırakan ustalar dikkat çektiği motif ve işleme sanatı ise hanımlara kendilerini önemli hissettiren bir diğer ayrıntıdır.

Takıları temin etmek kolaydır ancak günümüzün korsan koşulları düşünüldüğünde dikkatli olmak kaçınılmazdır. Direk tenimize temas ettiği için bu ürünlerin bilinen yerlerden temin edilmesi ve değerli madenlerden yapılan takıların garantisiz yerlerden kesinlikle alınmaması gerekir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir