Saç Bakım Rutinleri

Kadınlar için saç sağlığı oldukça önemlidir. Mevsimsel geçişlerde yaşanan saç dökülmelerinde bile paniğe kapılan kadınlar saç bakım ürünleri konusunda detaylı araştırmaya girmektedir. Saç yapısı itibari ile keratinden oluşur. Saç bakımında keratini desteklemek saçın daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Bu aşamada en çok dikkat edilen durum ise saç bakım ürünlerinin kaliteli olmasıdır.

 

Matlaşan Saçlara Ne Yapılmalı?

 

Saçların parlak ve canlı durması için köpük, sıvı bakım ve yağlar tercih edilebilmektedir. Bunun yanı sıra saç yapısına uygun saç temizleme ürünleri tercih edilmektedir. Saç bakım ürünleri arasında saça uygun ürünü bulmak oldukça zor olduğu için mutlaka bir uzmandan destek alınması gerekir. Saçlarda meydana gelen zamanla yıpranmalar ve matlaşma kişiyi rahatsız etmektedir. Saçların mat görüntüsü bakımsız ve yorgun görünür. Genel olarak doğal karışımların saça canlılık verdiği bilinmektedir.

 

Durulama suyuna katılan elma sirkesi, limon ile saçın şekillendirilmesi, bal ile yapılan saç maskeleri ve çeşitli bitkisel karışımlar saç dokusunu destekleyebilir. Fakat saç bakım ürünleri arasında tercih edilecek kaliteli ürünler de saçın doğal parlaklığının kavuşmasını sağlayabilir. Saç bakımda özellikle keratin bakımından zengin olan ürünlerin tercih edilmesi hem saç dokusunu destekler hem de saçın normal parlaklığının olmasına yardımcı olur.

 

Saçların Sıkı Sık Kesilmesi İşe Yarar mı?

 

Saç bakımında önemli olan noktalardan biri de kırılan saç uçlarının sık sık alınarak saçların canlanması sağlanabilir. Saç bakım ürünleri saç kırılmalarına ve kopmalarına karşı önlem alınması için çeşitli formüller ile hazırlanmaktadır. Bu saç bakım ürünleri tercih edilerek saç yapısı desteklenebilir. Saçın sık sık kesilerek canlanmasını sağlamak yerine bakım ürünleri ile doping yapılması kırıkların da oluşmasına engel olacaktır. Saçlar dipten uca doğru bakıma ihtiyaç duyduğu için saç köklerine bakım uygulanarak uçlarında güçlenmesi sağlanabilir.

 

Sağlıklı saçlara sahip olan kişilerde genel olarak saç bakım rutini uygulanmaktadır. Düzenli olarak yapılan saç bakımında saçların daha gür, canı ve kalınlaştığı görülmektedir. Saç bakım ürünleri saç yapısına uygun şekilde tercih edildiği takdirde kısa sürede yıpranan saçların toparlanması sağlanabilir. Bu şekilde saçlardaki matlık da ortadan kaldırılmış olur.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir