MODA KİMLER İÇİNDİR?

Moda dendiğinde akla gelen ilk şeyler kadın ve kadın kıyafetleridir. Ancak bu algı doğru değildir. Moda sadece kıyafetler ya da kadınlar için oluşan bir olgu olmamalıdır. Her şeyin bir modası olabilir. Kıyafetlerin, aksesuarların, ev eşyalarının, yaşanılan evlerin tasarımlarının, sözlerin, mizahın vb. daha birçok şeyin modası vardır. Moda belli bir periyotta popülaritesi diğer şeylere göre fazla olan ve insanlara o süreç içerisinde farklı gelip kullanmak ya da uygulamak istediği şeylerdir.

Moda ilk olarak belli bir grup tarafından çıkartılır ve daha sonra gruplar tarafından beğenilir ve uygulanmaya başlanır. Bu uygulanma süreci başladıktan sonra o şeyin modası geçmiş olur ve yeni moda arayışı içine girilir. Şüphesiz ki moda denilince akla gelen ilk şeyin giyim olduğunu belirtmiştik. Peki ya bu giyim de modayı kim çıkartıyor biliyor musunuz? Moda dünya devi markalar tarafından belli trendler üzerinde belirleniyor ve defileler bunlara uygun olarak hazırlanıp görücüye çıkıyor.

O yüzden aynı sezon için hazırlanan farklı tasarımcıların hazırladıkları defilelerde benzer detaylar gözümüze çarpabilir. Belli şeyler moda olduğu süreçte çokça kullanılıyor ve sanki insanlar aynı gardıroplardan giyiniyormuş gibi gözüküyor. İspanyol paçalar 1970lerde hem kadın hem de erkeklerde kullanılırken 2000li yıllarda belki de insanlar bu tarz pantolonları giyen insanlara gülüyordu. Ancak sene 2010 a baktığımızda bayanlar için İspanyol paça en çok rağbet gören giyimin parçalarından oldu.

Şuan erkekler tarafından kullanılmasa ve komik bulunsa da, bundan 10 sene sonra ne olacağı hiç belli olmaz. Moda hızlı değişen bir algıdır. Çok beğenerek aldığınız bir ürün gözünüze ben bunu nasıl giydim diyecek kadar kötü gözükebilir. Modası geçen ürünler demode olur ve insanlar tarafından tercih edilmezler.

Saç şekillerinin de bir modası vardır. Bunlar bayanlar tarafından da erkekler tarafından da uygulanır. Kimi zaman erkeklerde uzun saç bir rüzgâr gibi eserken birkaç yıl sonra dalga konusu olabilir. Mesela bu günlerde gri saç kızlar arasında çok moda bundan bir yıl önce gri saçlı bir kız görsek algımız ne şekilde olurdu ya da bir sene sonra gördüğümüzde ne şekilde olacak. Her şeyin bir modası vardır ve insanlar tarafından uygulanmaya başlandığında modası geçer.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir