Kravat Satın Alırken Seçim Örnekleri

 

Kravat boyun bağı olarak kullanılır. Tarihte boyun bağı olarak ilk kez Hırvatlar tarafından kullanılmıştır. Hırvatlar anlamına gelen croatesden gelmektedir. Hırvatlar ilk kez boyunlarına uzun bez parçası olarak takmışlardır. Türkiye’de Tanzimat dönemi ile kullanılmaya başlanmış olup tarih içerisinde değişikliğe uğrayarak bugünkü şekli ile takım elbiselerin vazgeçilmez bir aksesuarı olmuştur.

Kravat çeşitli kumaşlardan yapılarak kullanıma sunulmaktadır. Saf ipek kumaşlar, ipek saten ve pamuk ipek kumaşlardan da üretilmektedir. Günümüzde erkek giyiminde bu tür parlak kumaşlardan farklı renklerde üretilerek tamamlayıcı aksesuar olarak kullanılmaktadır. Düz renk ince slim kravatlar(6 cm) birçok üretici tarafından tasarlanarak satışa sunulmaktadır.

Kravat çeşitlerini incelediğimizde örgülü ve düz olarak ağırlıklı olarak kullanıldıklarını görürüz. Düz ipek kravatlar fiyat olarak diğerlerine nazaran daha pahalıdır. Pahalı ipek kravat yerine aynı parlaklıkta saten tek renk kravatlarda tercih edilebilmektedir. Bugün erkekler için vazgeçilmez bir aksesuar olan kravatlar günlük hayatımızda iş adamları tarafından sürekli olarak takım elbise ile beraber kullanılmaktadır. Özel gecelerde ve toplantılarda mutlaka takım elbise ile beraber kullanılır.

Genişlik olarak 6-6,5-7,0-7,5-8,0 cm ebatlında üretilmektedir. Kravat üretiminde kumaşlar ipek, pamuk, keten ve yün olarak seçilmektedir. İpek kravatlar iş adamlarının günlük olarak kullandıkları kravatlardır. Birçok ünlü marka kravat üretiminde ipek ve ipek saten kravatları tercih etmektedir. Kravat satın almada dikkat edeceğimiz en önemli kriterler kumaşının kalitesi, cinsi ve üretilirken yapılan dikiş kalitesidir.

Özellikle kullanılan telanın uygulanmasına çok dikkat edilmelidir. Devlet dairelerinde çalışan memurlarda günlük iş hayatlarında kravat kullanmaktadırlar. Takım elbisenin önemli bir aksesuarı olan kravat, sürekli iş ortamında takım elbise giyen erkekler için çok önemlidir. Bu durumda kravatın modeli ile beraber, temizliği de çok önemlidir.

Kravat temizliği yapılırken sabun köpüğü kullanılması ideal bir çözümdür. Zaman zaman dikkatli temizlik yapan kuru temizlemelerde temizlik yaptırılabilir. Kravatın temizliği yanında uygun şartlarda saklanması da önemlidir. Kravatlar rulo şeklinde sarılarak çekmecelerde saklanabilir.

İpek, saten ve örgü kravatlar erkeklerin takım elbise içinde kullandıkları en iyi kravat kumaşlarıdır. Uygun renk ve modellerde uygulanma imkânları olan bu tür kravatlar erkekler tarafından farklı renk çeşitliliği nedeniyle tercih edilmektedir. Etrafımızda Kravat satın al diyebileceğimiz bir çok kişiye ipek ve saten kravatları tavsiye edebiliriz. Kravat satın al diyeceğimiz bütün erkelere değişik renk seçeneklerini de önerebiliriz.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir