Güneş Kremleri

 

Yaz aylarını her zaman iple çekeriz. Fakat yaz gelince de sıcaktan güneşten bunalırız. Hele de iş gereği çok sık güneşe maruz kalıyorsak ya da yaz tatilinde deniz kum havuz derken güneşin altında unutup çok yanmışsak bunun sancıları bizi geceleri uyutmuyorsa yaz dayanılmaz geçebilir.

 

Güneşin en dik açılarla geldiği yaz ayında uv ışınlarının cilde zarar vermemesi için güneşe çıkmadan en az yarım saat önce iyi bir güneş kremi ile güneşe maruz kalacak bölgeler kremlenmelidir.

 

           Güneş kremleri için çok farklı çeşitleri var. Sprey şeklinde olanlar, transparan diye tabir edilen beyaz leke bırakmadan sürülebilenleri, yağ şeklinde olanlar, yüz için; vücut için ayrı olanlar var. 15 faktör, 30 faktör, 50 faktör gibi farklı boyutlarda koruyuculuk değeri olanlar var. Bunlardan en uygununu seçmek önemli. Çok açık tenli ve güneşe çıkar çıkmaz kızarıyorsanız, en yüksek faktörlük kremi seçmeli ve öğlen 12 güneşini almamanız önerilir. En erken dört civarı güneşe çıkmalısınız.

 

Kremlerin içerisinde paraben gibi alerji yapan maddelere duyarlılığınız olabilir, bunun için de önce küçük bir alanda yeni aldığınız kremleri denemeli kızarıklık kabarma olup olmadığını gözlemlemelisiniz. Güneş kremleri seçimi kendi kriterlerinize göre belirlenmelidir.

Güneş kremleri faydaları bu anlamda oldukça fazladır. Güneş kremleri yalnızca sizi uv etkilerinden korumakla kalmaz aynı zamanda cildinizin nemli kalabilmesini de sağlar. Güneş kremleri yaz aylarında yüzünüze fondöten yerine kullanabileceğiniz lekeleri daha az belli eden yapısı ile hem güneşten korur hem daha pürüzsüz bir cilt görünümü elde etmenizi sağlar. Doğru kremi sürerseniz cilt bakımı da sağlamış olursunuz.

 

Bu kremler daha sağlıklı şekilde bronzlaşmanızı ve bronzluk durumunuzun daha kalıcı olabilmesi için de faydalıdır. Güneş kremlerini bazen pişiklerin tedavisinde de kullanabilirsiniz. Bu durum için önerilen güneş kremini seçmek ve doktora danışmak önemlidir. Yazın denize havuza gitmeden önce ilk iş güneş kremlerinizi yeterince sürmek olmalıdır çünkü unutup sürmediğiniz güneş kremi size büyük zorluklar çıkartabilir ya da cildinizin soyulmasına dolayısıyla hem kötü görünür hem de uzun süre iyileşmez. Doğru zamanda doğru bölgeye doğru kremi seçip uygulamak yazı daha mutlu geçirmenize katkı sağlayacaktır

 

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir