ETEKLERİN KULLANIMI İLE İLGİLİ İPUÇLARI

Etek, en bilinen tanımıyla kadınların giydiği ve belden başlayıp boyuna göre farklı isimler alan bir çeşit giysidir. Tarihi çok eski zamanlara dayanan ve belli bir dönem her kadının sadece bu kıyafeti giydiği bilinmektedir. Daha sonra yerini farklı kıyafetlere bıraksa da halen tercih edenlerin sayısı azımsanmayacak kadar fazladır.

Etek çeşitleri oldukça fazladır. Bu çeşitliliği kullanımda ki fazlalığı belirlemiştir. Boyuna göre eteğin çeşitleri şu şekildedir: mini maxi ve midi boy etekler. Mini etekler oldukça kısadır. Diz üstü olan eteklere verilen isimdir. Maxi etekler ise belden başlayıp, diz kapağını biraz geçen boydadır. Midi eteklerin bir diğer ismi uzun etekler olup, belden başlayan ve ayaklara kadar uzanan eteklerin boyudur.

Boyuna göre ayrılan eteklerden başka, çeşidine göre ayrılan eteklerde bulunmaktadır. Bir kaçını inceleyecek olursak, en çok tercih edilenlerin başında gelen kalem eteklerdir. Kalem etekler, belden aşağıya ismi gibi yani kalem gibi gelen ve diz kapağına kadar geldikçe daralan bir kesimdir. Kullanımı biraz zordur. Dar olduğu için adımlarımızı kısıtlar fakat oldukça şık bir görünümü vardır.

Bunun dışında A kesim etek modelleri de oldukça revaçtadır. İsminden de anlaşılacağı üzere A şeklinde bir kesime aittir ve boyu kalem etekler gibi sınırlı değildir, her boyutu mevcuttur. Pilili etekler ise oldukça sevimli bir görünüme sahiptir. Hem gençlerin hem de yaşı ilerlemiş kişilerinde tercih ettiği bir modeldir.

Eteklerin kombini hemen hemen her şekilde yapılmaktadır. Tarzımıza göre bunu belirlememiz mümkündür. Etekler ile gömlek kombini çok hoş bir görüntüye kavuşturabilir bizi. Ya da uzun etek giymek istiyorsak eğer atlet tipi badiler bize yardımcı olacaktır. Ayrıca etekler için üretilen çok değişik modellerde çoraplar bulunmaktadır. Kışın giydiğimiz mini eteklerle birlikte opak çoraplar kullanabiliriz.

Ayakkabı seçimimizde eteklerin kombini için oldukça önem taşımaktadır. Maxi eteklerde ayakkabılarımız çok fazla ön plana çıkmasa da midi ve mini eteklerde ayakkabılar önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden doğru kombin yapmamız gerekmektedir. Görüldüğü gibi oldukça geniş kullanım alanına sahip olan etekler her kadının dolabında bulunması gereken kıyafetlerden olup, vazgeçilmezler arasındadır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir