ESTETİK ALANDA BOTOKS UYGULAMASI

Mimikler beden dilinde ve fenomen denilen görünümde çok etkileyici hareketlerdir. Mimiklerin gerçekleştiği vücut hatları ise yaş geçtikçe dalgalı ve kırışık bir duruma dönüşür. Artan kırışıklıklarsa yaşlılık açısından en doğal vücut tepkisidir. Ancak estetik açıdan kişiyi ruhsal açıdan çok da iyi hissettirmemektedir. Ancak ‘her yaşın ayrı bir güzelliği vardır’ deyişinin doğruluğunu da vurgulamadan geçmeyelim. Bununla birlikte yaş ilerledikçe artan ten bozulmalarını estetik yoluyla düzeltmek mümkündür. Bu konuda tıbbın ulaştığı en etkili metot ise botoks olmuştur.

 

Botoks tıbbi açıdan bir bakterinin ürettiği proteinin kullanılması sonucu yapılan işlem demektir. Bu proteinin özelliği uygulanan beden bölgesindeki (çoğunlukla yüz hatlarıdır) sinirler arasında irtibatı ortadan kaldırarak kırışıklıkları önler. Böylece kırışıklıklara sebep olan kas hareketleri etkisizleşir ve daha genç gösteren bir görünüme kavuşturur. Botoksun uygulandığı alanlar çeşitli olmakla birlikte, daha çok estetik kaygılardan ötürü başvurulan bir yöntemdir. İki kaş arası, alın çizgisi, iki göz arası uygulamalar ile burun kaldırma operasyonu bunlardan sadece birkaçıdır. Ayrıca dudaklar, boyun, el ve ayaklar üzerinde uygulanabilmektedir.

 

Botoksa olan ilgi ise her geçen gün artıyor, çünkü benzer alternatiflere göre maliyeti çok daha düşüktür. Diğer estetik operasyonlardaki maliyetle kıyaslanmayacak çekicilik vardır. Ancak konusunda uzmanlaşmış doktor tarafından uygulamak ise en doğrusudur. Zira bu işlem gerçekten deneyim istemektedir. Tecrübeli bir uzman için işlem süresi 10-15 dakika arasında bitmektedir. İşlem süresince kayda değer bir ağrı da hissedilmez. Yani ağrısız ve şikâyetsiz başarılı operasyonlar yapılmaktadır.

Yaklaşık 1 hafta sonra etkisinin görüleceğini belirtmek gerekir. 90-120 gün kadar da bu etki vücutta hissedilir. Şayet botoks işlemi rutin halde devam ettirilirse etki süresi 1 yıla kadar uzayabilir. Merak edilen bir konuda botoksun metabolizma üzerinde zararı olup olmadığıdır. Tıp açısından herhangi bir menfi yan etki görülmemiştir. Ayrıca Amerikan İlaç Dairesi olan FDA tarafından da uygun bir operasyon olarak tanımlanmıştır.

Fiyat konusunda ise, bu durum doktorlara göre değişebilmektedir. Konusunda isim yapmış veya tecrübesi çok fazla olan doktorların talep ettiği fiyat daha yüksek olabilir. Botoks sonrası operasyon lokallerinde ise herhangi bir masaj, egzersiz yapılmamalıdır. Zaten en fazla 3 gün kadar sonra vücut normal düzene geçecektir.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir