Eşarp Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Günümüzde genel olarak genç bayanlarda türbana karşı yoğun bir ilgi gösterilmektedir. Bu yoğun ilgi ışığında değişik şık ve güzel görünümlü Eşarp bağlama şekillerini ve çeşitlerini de geliştirmiştir. Genç bayanların türbana olan ilgisi arttıkça daha çeşitli ve modern daha şık bağlama teknikleri geliştirilmeye başlanmıştır. Bu bağlama yöntemleri bulunmaktadır.

 

Nasıl ki açık bayanlarda saç bağlama şekilleri önemliyse türbanlı bayanlar içinde Eşarp seçimi ve bağlama şekilleri çok önemli ve özen gösterilecek bir durumdur. Türbanlı bayanların kendilerini farklı hissedecekleri ve modern görünümü yakalayabilecekleri özellikle daha genç görünüm sağlayabilecekleri bağlama modelleri vardır.

 

Eşarp bağlama deyip geçiştirmemek gerekir. Günlük yaşantımızda kullandığımız modeli özel günlere gidildiğinde bu modeli kullanmak olmaz. Şıklığın gösterisi ve onları bağlama şekillerinizdir. Desenlerine ve şekillerine göre değişik şekillerde bağlamak gerekmektedir. Düz ipek bir modeli bağlamakla kare veya uzun modeli bağlamak aynı şey değildir. Kare modeli, karşılıklı iki ucundan zarf şeklinde bağlanmaktadır. Katlı yerler içe gelecek şekilde ikinci bir katlama yapılması gerekir. Bu durumla boyna yerleştirilip üst üste iki düğüm atılmalıdır. Uçlarından biri öne doğru, diğeri arkaya doğru sarkıtılmalıdır.

 

Uzun tarafı, ince ve uzun bir dikdörtgen oluşturacak şekilde iki kez katlanmalıdır. Ondan sonra ise, tam ortadan enine doğru katlanır. Boyna yerleştirilir. Açık olan uçlar boyunun arka tarafından dolanarak katlı olan ucun içinden geçirilir ve öne salınır. Tüm bu ayrıntılara dikkat edilerek eşarplar bağlanırsa şıklığıyla bulunan ortamlarda gözleri ve dikkatleri üzerinize çeker ve herkesi kendinize hayran bırakabilirsiniz. Çünkü şık olmak sizin elinizdedir. Bunların yanında yüz şekline göre bağlama Eşarp modelleri bulunmaktadır.

 

-Yüz şekillerine göre bağlama yöntemleri:

 

1.Kare yüz şekli olanlar:

 

Köşeli ve kare şekillerinde çene yapısına sahip bayanlar boynu saran modeller yerine gevşek ve yuvarlak tarzda sarılmış bonesi gözükmeyen bağlama modellerini tercih etmelidirler. Çünkü yuvarlak tarzda yanaklardan aşağı doğru boyuna kadar inen bağlama türleri sayesinde daha iyi görünüm sağlanır.

 

2.Kalp-ters üçgen üçgen yüz şekli olanlar:

 

Sivri çeneye sahip üçgen yüz şekline sahip bayanlar için gevşek üst kısım gevşek bırakılarak alın ile çene arasında denge kurulması gerekir.

 

3.Uzun yüz şekli olanlar:

 

Bu yüze sahip bayanlar bonelerin gözükmesi gerekir. Bone altındaki görüntü sayesinde yüz uzunluğu az da olsa minimuma iner. Yüzü saran Eşarp ve şal yerine kendinden kabartılı krepe tarzda modeller kullanılmalıdır.

 

4.yuvarlak yüzlü şekli olanlar:

 

Tombul yanaklı bayanlar için bonenin gözükmemesi gerekir. Burada amaç yüzü zayıf göstermektir.

 

 

 

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir