Eşarp Desenlerinin Önemi

Pek çok dinde olduğu gibi İslam’da da kadınların başlarının örtülü olması emredilmiştir. Eskilerden beri kadınlar başlarını boyunlarını vücutlarını çeşitli elbise ve çeşitli kumaşlarla örtmüşlerdir. Günümüzde ise başlarını örtmek için yaygın olarak eşarp tercih etmektedirler. Bu eşarplar; renkli, resimli, baskılı veya düz renklerde olabilmektedir. Her kadın eşarbını çeşitli şekillerde bağlayarak kendi tarzını, kendi stilini belirlemekte ve göstermektedir. Çok absürd bir görüntü oluşmadıkça çok çeşitli bağlama şekilleri denenmekte ve uygulanmaktadır. Hatta sırf eşarp bağlama şekilleri diye çeşitli sosyal medya hesapları bile vardır. Bundan da anlaşılacağı üzere hem eşarbın kendisi hem bağlanması kadınların kafasını oldukça meşgul etmektedir.

Eşarpları Fular Olarak Kullanımı

Eşarp denince ilk başta hemen akla tesettürlü hanımlar gelse de aslında konu tam olarak öyle değildir. Bazı çeşitler yaygın bir şekilde fular olarak da kullanılmaktadır, hatta sırf bu nedenle dünyaca ünlü pek çok marka da eşarp sektörüne yönelmiştir ve her sezon yepyeni modellerde yepyeni eşarplar üretir ve müşterine sunarlar.

Eşarp Seçerken Nelere Dikkat Etmelidir?

Eşarp seçerken bazı noktalara dikkat etmekte fayda vardır. Kişi ten rengine göre eşarbı değerlendirmelidir. Genel olarak esmer tenli kadınlara açık tonlarda başörtüsü yakışmaktadır. Açık tenli kadınlar ise hem koyu renkleri hem pastel tonları rahatlıkla kullanabilmektedir. Alıcının yaşına göre tercih yapması da önemlidir. Yaşı büyük hanımlar daha büyük ve daha klasik eşarplar tercih ederken genç hanımların daha renkli tercih etmesi yerinde olur. Tabi kullanılacağı yer de es geçilmemeli klasik olmak gerekiyorsa yaşa bakılmamalı ona göre tercih yapılmalıdır. Eşarplar kumaşlarına göre kalite kalitedir.

İpek, pamuklu ve viskon gibi çeşitleri vardır. Tabi ki fiyatları da markalarına ve kalitelerine göre değişmektedir. Eşarp modası diye bir büyük sektör vardır günümüzde artık ve bu nedenle her şeyin taklidi, sahtesi de bulunmaktadır. Gerçek ipek eşarp görüntü ve kalitesiyle kendini belli etse de bazen de anlaşılmamaktadır. Dokunulduğunda yumuşak ve kaygan bir his oluşturur gerçek ipek. Hanımlar özellikle yaz için kullanacağı modeller daha ince, açık renkli ve pamuklu kumaş olan modellerden seçmelidir. Yaz sıcaklarında teri emen ve serin tutan bir eşarp en iyisidir. Kışın ise seçenekler daha fazladır. Her türlü kumaş rahatlıkla kullanılabilir ancak elbette ki ipek eşarp şıklığını diğer eşarpların sağlayamadığı akıldan çıkarılmamalıdır. Tabi bu da tamamen kişisel tercihtir. Kimi hanımlar kaliteli ipek eşarbım olsun az sayıda olsun derken kimileri de her giysime uygun çok sayıda renk -renk eşarbım olsun çok kaliteli olmasa da olur diyebilmektedir. Eşarp alış verişinizi yaparken

 

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir