DERMOKOZMETİK NEDİR, KULLANIM ALANLARI NELERDİR?

Dermatolojinin çalışma sahasına cilt hastalıkları girmektedir. Özetle, deriyi ilgilendiren her türlü hastalık çeşidi bu tıp biliminin konusudur. Örneğin en basitinden bir saç dökülmesi olayı dermatolojik hastalıktır. Bu hastalık aynı zamanda estetik sektörünün ilgi alanına giren bir konudur. Dermatolog ise bu konularla ilgilenen uzman olup cilt hastalıklarına yönelik teşhis ve tedaviyi uygular. Behçet hastalığı, sedef, alerji ve akneler gibi birçok deri hastalığı dermatologlar tarafından tedavi edilir.

Tabi dermatoloji cilt rahatsızlıklarıyla ilgilenince ‘cilt bakımı’ kavramı da kendiliğinden ortaya çıkmaktadır. Tıbbi açıdan düşünülürse en basitinden saçı dökülen bir kişi tedavi sonrası saçlarının bakımına eskisinden çok daha titizlik göstermelidir. Bununla ilgili ürünleri kullanmalıdır. İşte bu noktada dermokozmetik ürünler devreye girer. Dermokozmetik demek, dermatoloji kliniklerinde incelenerek tavsiye edilmiş ürünlerdir.

Yani arkasında bilimsel bir test araştırması söz konusudur. Tıbbi testlerden geçen bu ürünlerin satışı ise sadece eczaneler tarafından yapılmaktadır. Bu ürünler sadece estetik amaçlı değildir. Sedef hastalığı, akne problemleri gibi önemli deri hastalıklarının tedavi sürecinde kullanılır. Böylece tedavide kullanılan ilaçların olumsuz yan etkilerini azaltmak maksadıyla kullanılır.

Dermokozmetik ürünlerinin faydaları, bunları neden kullanmalıyım sorusunun da cevabı olacaktır. Öncelikle dermokozmetik ürünler, cilt rahatsızlığının tedavi sürecinde tıbbi açıdan kullanılması zorunlu fonksiyona sahiptir. Tedavinin bir parçasını oluştururlar. Ayrıca estetik amaçlı da kullanılarak tropikal tarzlı muhteviyat içeren krem veya jel şeklinde deriye sürülebilmektedir.

Bu ilaçların tamamı eczanede satıldığından önemsenen bir ciddiyete sahiptir. Dolayısıyla bu ürünler güvenli üretim mecralarından tüketiciye kadar uzanır. Arkasında önemli Ar-Ge yatırımları vardır. Parfüm gibi kozmetik amaçlı değil, cilt rahatsızlıklarını giderilmeye odaklanarak üretilmektedir. Ayrıca yaşlandırmayı geciktirici bileşenlere sahip olup zararlı güneş ışınlarından da korumaktadır. Arkasında ciddi bir biyoteknoloji bilgi birikimi söz konusudur.

Dermokozmetik ürünler sayesinde deride oluşan rahatsızlıklar zaman içinde iyileşecektir. Ancak bunun koşulu uzmanların tavsiyelerine uygun sürülmesi ve istikrarlı kullanımın olmasıdır. İçinde ise doğal maddeler olup vücut derisini güçlendirici, zararlı dış etkenlerden koruyucu nitelikler söz konusudur. Ayrıca bu ürünlerle ilgili yasal düzenlemeler olup ürünler bakanlık yetkilileri tarafından da denetime uğramaktadır.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir