DEKORASYONDA COUNTRY RÜZGÂRI

Son zamanlarda gerek mobilya mağazalarında, gerekse ev dekorasyonu dergilerinde ve web sitelerinde sıkça karşımıza çıkan bir tarz : Country tarzı. Peki “Country” tarz mobilyalar nasıl oluyor? Kelime anlamıyla birlikte düşünüldüğünde country, “kırsal” yaşam tarzını yansıtan, Avrupa country modellerini özellikle Güney Fransa ve İngiltere’den alan, yine Amerikan country olarak da bilinen daha büyük boyutlu mobilya seçenekleriyle Avrupa country tarzından ayrılan; daha çok nostaljik, oymalı, eskitme mobilya tarzları için kullanılıyor. Günümüz modasında ise bu tarzın en çok country koltuk takımı modellerinde tercih edildiğini görmekteyiz.

Ev dekorasyonunda; özellikle nostaljik ve romantik oymalı masif mobilyaların yer aldığı, genel olarak beyaz ve bej rengi tonlarında olmakla beraber canlı renklerin yerini pastel tonlara bıraktığı; çiçekli, kuşlu ve hatta ekoseli desenlerin oluşturduğu pastoral havayı tamamlamak isteyenlerin tercih edebileceği country tarzının kırsal şıklığını ve rahatlığını koltuklarınıza taşımanız mümkün.

Özellikle rahatlığa önem verilerek dizayn edilen yumuşak dokulu kabarık koltuk minderlerinde ya da kırlentlerde; çiçekli, kuşlu kumaş desenlerinin ya da ekoseli kumaşların yer bulduğu country koltuk takımı modelleri, alışık olduğumuz ağdalı ve gösterişli klasik mobilya tarzını tercih etmeyenler ve hatta modern ve minimalist tarzdan sıkılanlar ve değişiklik isteyenler için de oldukça modern ve şık bir alternatif olabilmekte.

Mobilyaların ahşap kısımlarında köknar ve ladin ağacının huzur veren enerjisiyle yakalayacağınız bu etkiyi, ferforje ya da ahşap objelerle, doğadan esintiler taşıyan bitki ve hayvan figürlü biblolarla, taze çiçekle dolduracağınız vazolarınızla, rustikli perdelerle, hatta dantel ya da güpürlü örtülerinizle tamamlayabilir.  Böylece şehrin yoğun ve gürültülü trafiğinin içinde, binaların arasında geçip giden bir günün stresini, doğadan ilham alarak dekore ettiğiniz evlerinizde doğanın sonsuz enerjisini hissederek atabilirsiniz.

Bunların yanında, bu tarzı tercih edenlerin dekorasyon yaparken kesinlikle kaçınması gereken şeyleri de bilmesinde fayda var. Dekoratörler tarafından, özellikle koyu ve parlak renkli ve parlak boncuklu ürünler, metal objeler, düz ve keskin köşeli sehpa, sandalye vb. tamamlayıcı mobilyalar, dijital ürünler, modern desenli kumaşlar gibi ortamın doğal havasını bozan detayları kullanmaktan kaçınılması tavsiye edilmektedir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir