Cilt Bakım Ürünleri Ve Kullanım Alanları

 

Günlük hayatta birçok cilt bakım ürünü kullanılmaktadır. Cilt bakım ürünleri, cilt için farklı faydaları bulunan, cildi tazeleyen ve canlılık kazandıran ürünlerdir.

 

En çok kullanılan cilt bakım ürünleri nelerdir?

           Bazı cilt bakım ürünleri, her gün düzenli olarak kullanılırken, bazıları da haftada bir sıklıkla uygulanmaktadır. Her gün kullanılan kozmetik ürünlerin başında, nemlendiriciler gelmektedir. Nemlendiriciler, Cildin nem dengesini koruyan ve su kaybından dolayı oluşan kırışıkları gidermeden etkili olan günlük bakım ürünleridir. Herkesin cilt tipine uygun bir nemlendirici krem bulunmaktadır. Yağlı cildi olanlar, genelde yağ içermeyen nemlendiricileri, kuru cildi olanlar da yağlı nemlendiricileri tercih etmektedir.

 

Bazı kremler de, karma cilt tipine uygun içerikte üretilerek herkesin kullanabileceği şekilde satışa sunulmaktadır. Yüz temizleme jelleri, gün boyu yüzde biriken kiri derinlemesine temizleyerek, cilde ferahlık ve tazelik kazandıran ürünlerdir. Göz çevresi kremi ve temizleyicisi, her gün kullanılan bakım ürünlerindendir. Gözaltında oluşan morlukları ve kırışıklıkları tedavi etmek için üretilen göz kremleri ve temizleyicileri, düzenli kullanılırsa, etkisini birkaç uygulamadan sonra göstermektedir. Günlük cilt bakım ürünleri arasında yer alan bir diğer ürün de toniklerdir.

 

Tonikler, cildi canlandırır, nemlendirir ve temizler. Yüz maskeleri, yaşlanma etkilerini gidermek, daha canlı ve pürüzsüz bir görünüme sahip olmak için kullanılan ürünlerdir. Maskeler, iki-üç günde veya haftada bir uygulanmaktadır. Leke gidericiler, en çok kullanılan cilt bakım ürünleri arasındadır. Akne ve siyah noktaların tedavisi için leke gidericiler, düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu ürünle haricinde, dudak koruyucular, vücut çatlak önleyicileri, vücut nemlendiricileri, yüz sabunu, duş kremi, duş sabunu, tüy azaltıcılar ve vücut spreyleri, düzenli kullanılan cilt bakım ürünleridir.

 Cilt bakım ürünleri nasıl seçilmelidir?

 

Cilt bakım ürünleri, her biri farklı bir etkisi olan ürünlerdir. Farklı kalite ve fiyatlarla satışa sunulmaktadır. Ancak, cilt bakım ürünü alırken, fiyatından önce, kalitesine bakılmalıdır. Dermatolojik testlerden geçirilmiş ve kullanımı onaylanmış ürünler tercih edilmelidir. Aksi takdirde yanlış seçilecek bir ürün, cilde zarar vermekte ve çeşitli cilt hastalıklarına yol açabilmektedir. Ayrıca, cilt bakım ürünü alırken herkes, kendi cilt tipine uygun ürünü tercih ederse, daha etkili bir şekilde cilt bakımını yapmış olur.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir