Bir Beyefendinin Olmazsa Olmazı; Kravat

 

Kravat gömlek ile birlikte kombine edilen gömleğin şıklığını vurgulamaya yarayan aynı zamanda gömlekten bağımsız tek başına da göze hitap edebilen bir üründür. Çoğu toplantıya, düğüne, özel günlere kravatsız gitmek ayıp sayılmaktadır. Birçok iş adamı ve çalışan kravatsız dolaşamaz. Kravat beraberinde saygınlığı da getiren bir ürün olma özelliğindedir. Bu nedenle bir erkeğin olmazsa olmazları arasındadır kravat.

 

 Kravatın tarihi

Kravat kökeni Fransızca bir kelime olan cravetesten türetilmiştir. Fransızlar kravatı Hırvatların boyunlarına taktığı bezlerle özdeşleştirilmiştir. Bu nedenle bu aksesuara kravat ismi verilmiştir. Bizim coğrafyamıza ise Osmanlı zamanında Tanzimat döneminde girmiş olan bu aksesuar zamanla oldukça benimsenmiş ve beyefendiliğin simgesi haline gelmiştir. Kravat takan ilk Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecit Han’dır.

 

Batılılaşmanın önemli bir simgesi olan kravat öncelikle aydın kesim olarak nitelendirebileceğimiz kişiler tarafından kullanılmıştır ve zamanla benimsenmeye başlamıştır. Padişah tarafından da kullanılması bu aksesuarın halk tarafından ilgi görmesine vesile olmuştur. Zamanla moda haline gelen bir erkek giyim aksesuarı olan kravat devlet memurları tarafından da takılan bir aksesuar olmaya başlamıştır. Cumhuriyet’in ilk yıllarından günümüze kadar da çoğu kurum ve kuruluşta kullanımı zorunlu hale getirilmiştir.

 

 Kravat gerçek bir aksesuar haline nasıl getirilebilir?

 

Birçok insan kravat takmanın sıkıcılığından şikâyet eder. Hâlbuki kravat doğru kombinler yapıldığı zaman günü kurtaran bir aksesuar haline getirilebilir. Kravat gömlek düğmelerini gizleyen ve dolayısıyla da gömlek düğmelerinin arasından göbek ve atletin görülmesini engelleyen bir üründür. Bağlama şekillerinde yapılan küçük değişikliler şıklık oluşturabilmekle birlikte çoğu kadın için karakteriniz hakkında ipuçları içerebilir.

 

 Kravat bağlama şekillerinden hareketle karakter analizi yapmak mümkün müdür?

 

Kravat bağlama şekline göre analiz yapmak oldukça mümkündür. Kravatı gevşek bağlayıp gömlek düğmelerini açan erkek rahat tavırlı sıkıntıya gelemeyen bir birey olarak değerlendirilir. Aksine kravatı boynuna geniş bir bağlama sitiliyle sıkı sıkı bağlayan tüm düğmeleri kapalı bir erkek beyefendi gözükmeye çalışmaktadır. Nispeten daha disiplinli ve sorumluluk sahibi olarak nitelendirilebilir. Kravatı ince bir şekilde bağlayan ve uzunca salan erkek şık görünmeyi seven ve önemseyen biridir ayrıca bu erkek için kravat gerçek bir aksesuardır.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir