Bayan Güneş Gözlüğü

Gözler güneşten gelen ultraviyole (UV) ışınları nedeniyle zarar görmektedir. Ultraviyole ışınları özellikle gözlerinde katarakt ve sarı nokta hastalığı olan hastalara daha fazla zarar vermektedir. Gözleri bu zararlı ultraviyole ışınlarına karşı korumanın en iyi yolu ise güneş gözlüğü kullanmaktan geçmektedir. Güneş gözlükleri üç e ayrılmaktadır. Bunlar; Erkek güneş gözlüğü, bayan güneş gözlüğü ve çocuk güneş gözlüğü olarak sıralanabilir.

Bayan güneş gözlüğü çeşitlerin de oldukça güzel ve şık duran modeller bulunmaktadır. Önemli olan gözlerinizi koruyabilmeniz için en iyi güneş gözlüğünü seçmektir. Güneş gözlükleri gözlerin korunmasını sağlamakta ve göz etrafında hassas derileri de güneş ışınlarından korumaktadır. Yani güneş gözlüğü sadece gözleri korumakla kalmayıp aynı zaman da gözün etrafında olan hassas derileri de koruyarak büyük fayda sağlıyor.

UV adı verilen güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarının üç farklı dalga boyu bulunmaktadır. Bunlar: UV-A adını alan dalga uzundur ve derinin yaşlanmasına ve yanmasına sebep olmaktadır. Görüntüsü seçilebildiğin de mavi renktedir. UV-B adı verilen dalga ise daha kısadır ve cilt kanserine sebep olmaktadır. Güneş yanığı da bu dalga boyu sebebiyle oluşmaktadır. UV-C dalga boyu kısadır ve tamamı ozon tabakası tarafından tutulur.

Güneş gözlüğü seçerken çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Katarakt ameliyatı geçirenlerin mutlaka güneş gözlüğü kullanması gerekmektedir. Çünkü güneş ışınlar katarakt hastalarına daha fazla zarar vermektedir. Numaralı gözlük veya da lens kullananların güneş gözlükleri de dereceli olmalıdır. Bu şekilde hem güneşin zararlı ışınlarından korunursunuz hem de görme bozukluğu yaşamazsınız.

Kontak lens kullananlar da güneş gözlüğü kullanmalıdır. Çünkü kontak lensler güneşin zararlı ışınlarından gözü korumamaktadır. Güneş gözlüklerin de camların duman rengi veya da kahverengi olması çok önemlidir. Çünkü diğer renkler de kullanılan camlar trafik ışıklarının algılanması açısından zorluğa sebep olmaktadır.

Güneş gözlüğü seçilirken gözlüğün yüze tam olması gerekmektedir. Çünkü gözün kenarların da kalan boşluklardan güneş ışınları girerek gözlere ve göz kenarındaki hassas cilde zarar vermektedir. Güneş gözlüklerinin kalite belgesinin olmasına ve güneş ışınlarına karşı etkin korumaya sahip olmasına özen gösteriniz.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir