Başlı Başına Tesettür

Tesettürün tanımını günümüzde çoğu insan bilmemektedir. Kapalı olan bayanlar bile tesettür nedir sorusuna bazen yanıt veremezken, yanıt verenler de eksik yanıt veya tam yanıt veremeye biliyorlar. Peki, tesettür gerçekten nedir? Bu konu da toplumu aydınlatmak gerekir.

Tesettür, örtünmek anlamına gelen bir İslam dini terimidir. İslam dininde örtünmesi gereken yerleri örtmek gerekir. Tesettür kavramı da zaten bu nokta da devreye girmektedir. İslam dinine inanan her Müslüman dininin gerekçelerine uymak zorundadırlar. Tesettür de İslam dininin bir gerekçesidir. O nedenle İslam dinini benimseyen herkes tesettür kavramını tanımalı ve uygulamalıdır. Tesettür, İslam dininde örtülmesi gereken uzuvları örtmek için kullanılır. Bu örtünme aslında bir nevi vücudu saklamak tır. Başörtüsü, çeşitli kıyafetler, örtüler tesettür kapsamına girmektedir. Peki, tesettür nasıl olmalıdır? El bileğinden ve yüz den hariç her yerin kapanması gerekir.

Örtünün bol olması gereklidir. Vücut hatlarını belli etmemelidir. Yüzün kapanması şart değildir fakat ortada bir durum var da fitne olacaksa kapanırsa daha iyi ola da bilir. Tesettürlü bir kişi sadece örtünmekle kalmamalı. Neden örtündüğünü bilmeli ve ağırlığını korumalıdır. Yani ben tesettürlüyüm deyip de çok saygısız hareketler de bulunmamalıdır. Hareketleri çerçevesinde kendine özen göstermelidir. Yani o tesettürün hakkını vermelidir. Saçları kapatmak için tesettür her hangi bir örtüyle, eşarpla, şal ile sevilen başka bir örtü ile yapılabilir.

Kişinin zevkine göre, uyumuna göre, rahatlık biçimine göre her şekilde yapılabilir. Herkes kendi isteğine göre yapabilir. Fakat düzgün olmalıdır. Saçlar açık kalmamalıdır ve çok dikkat çekmemelidir. Mesela ben tesettürlüyüm deyip de dikkatleri üzerine toplayan birisi tesettür görevini ne kadar yerine getirmiş olabilir ki? O nedenle ciddi bir tutum içerisinde olacak bir şekilde, sınırları aşmamak kaydıyla tesettür yapılabilir. Kişi özel günlerin de kuaföre de gidip yaptırabilir. Çünkü bazı modacılar bile tesettür alanında çalışabiliyorlar bazen. Yani tesettür modelleri kalıp haline gelmiş durumda da diyebiliriz. Tesettür kişiyi daha güzel, hoş gösterir. Kendine bakış açısını da değiştirebilir.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir