Altın Küpeleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Alışveriş, kadınlar başta olmak üzere tüm insanların vazgeçilmezi desek yanılmış olmayız. Artık günlük yaşamın bir parçası haline gelen bu tutku, sürekli gelişim ve değişim gösteren seçenekleri karşımıza çıkartır. Gün geçtikçe artan ihtiyaçlar ve istekler satıcıların da kar etme amacını maksimize etmede önemli bir basamak oluşturmuştur. Özellikle maliyeti ve değeri yüksek olan eşyaları alınırken çok dikkatli olmakta fayda var. Değerli denildiğinde akla ilk gelen materyallerden birisi şüphesiz altın. Birçok eşyanın ve aksesuarın yapımında sıklıkla tercih edilen altın, en çok hile yapılan materyaldir.

 

Tahmin edilemeyecek yöntemlerle yapılan dolandırıcılıklar, altınları alırken bazı noktaları göz ardı etmemek gerektiğini hatırlatmaktadır. Altın küpe, kadınların altın aksesuarlardan en çok tercih ettiği nadide parçalardandır. Farklı ayarlarda üretilen küpeler 8, 14, 22 ayar şeklinde tercih edilmektedir. Altın küpe modelleri yapılırken işçiliğe göre fiyatlandırma söz konusudur. El işçiliği ön plana çıkartılmış küpelerde verilmiş emekten kaynaklı fiyat daha yüksektir. Ancak günümüzde iyice yaygınlaşmış olan makine tarafından yapılan altın küpeler, daha uygun fiyat arayan kişilerin tercih edebileceği ürünlerdir.

 

El işçiliği dediğimiz şey, altının yontulmasıyla verilen şekil, desen, modellerin küpelerde yer edinmesidir. Güzel ve estetik olmasının yanı sıra, fiyatın yüksek oluşu müşterilerde kararsızlık oluşturmaktadır ve haklıdırlar. Çünkü altın küpelerde, el işçiliği yapılırken yontulma işleminden sonra toz kıvamındaki altının bir daha kullanılma şansı olmadığı halde o miktarın da fiyata dâhil edildiği bilinmekte. Makine yardımıyla yapılan altın küpelerde böyle bir durumdan bahsetmek söz konusu değildir ve bu sebeple daha uygun fiyatlı olan altın küpe seçeneğini seçmek daha mantıklıdır.

 

           Hangi Model Altın Küpeler Tercih Edilmeli?

Halka küpeler altın ürünlerden de en çok tercih edilen modellerinden birisi. Şıklık ve sadeliğin simgesi haline gelen halkalar, sallanan küpe kategorisinde yerini almıştır. Adı herkes tarafından duyulmasa da Hint küpeleri Batı’da çok tercih edilmese de Doğu’nun vazgeçilmezi haline gelmiştir. Doğu kültüründe altınlarla gösterişin ön planda olduğunu görmezden gelmek elde değil. 22 ayara sahip ağır Hint küpeleri bu yüzden Doğu bölgelerinde sıklıkla tercih ediliyor. Daha küçük boyutlu olsun ama dikkat de toplasın fikrindeyseniz, taşlı altın küpe ve top altın küpe olmak üzere 2 model de tam size göre!

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir