Altın Kolye Alırken Neye Dikkat Edilir?

 

Altın her zaman için insanların hayatında yer alan bir maden oldu. Altını kimi zaman süslenmek için kimi zaman para yapmak için kimi zamansa yatırım yapmak için kullandık. Günümüzde de altın takı olarak kullanılmaya devam etse de, yatırım yapmak için daha çok kullanılıyor. Bu sebeple aldığımız altın takılarda da zarar etmemek istiyoruz. Darda olduğumuz bir günde bize yardımcı olabilsin istiyoruz.

 

Peki, altın kolye, altın bilezik alırken dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir?

 

Öncelikle altın kolye, bilezik alacağımız kurumun güvenilirliğinden şüphe etmememiz gerekir. İster internetten alalım ister kuyumcudan dolandırılma ihtimalimiz her zaman var. Bunun için dikkat etmeliyiz. Eğer internet üzerinden altın alıyorsak bu sitenin ne kadar zamandır altın sattığını, kullanıcıların yorumlarını bilmeliyiz.

 

Bir diğer konu ise aldığımız altın kolye ürününe ait ayar bilgisi, damgası veya markasının gösterildiği bir belgenin olup olmadığı. Bu çok önemli bir noktadır. Aldığınız altın takıda, bu her takı için geçerli, bir damga yok ise, almadan neden olmadığını sorunuz. Ayarı belirgin olmayan takılar satarken de size sorun çıkaracaktır.

 

           Altın kolye alırken zarar etmemek istiyorsak işçiliği çok fazla olan ürünlerden de kaçınmalıyız. İşçiliği fazla olan ürünlerde kullanılamayan altın oranı da paralel bir şekilde fazla olacaktır. Kullanılamayan altın nedir? Kullanılamayan altın, takınızın işçiliği yapılırken ortaya çıkan altındır. Bu altın daha sonradan kullanılamayacağı için maliyeti de sizden alınır. Ancak altın kolye ürününü satarken işçilik ve kullanılamayan altın gibi faktörler durumu etkilemez. Siz gram üzerinden altınınızı satarsınız.

 

           Altın kolye ürününde en çok dikkat etmemiz gereken şey ayarıdır. Yüksek ayarlı altın takılar her zaman için daha doğru bir yatırım olur ve elden çıkarması da kolay olur. Zarar etmemiş olursunuz. Bu yüzden yüksek ayarlı altın kolye, altın bilezik almaya gayret edin.

 

Altın alırken dikkat etmemiz gerekenlerden bahsederken söylememiz gerekenlerden biri de şu an moda olan desen ve şekillere çok aldırmamanız gerektiği. Şu an moda diye alacağınız bir altın kolye size çok zarar ettirebilir. Altın kolye uzun süre kullanılması gereken bir takıdır. Trend olan altın kolyeler bir süre sonra sizi sıkacaktır.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir