Altın Bilezik Seçimi Neye Göre Yapılmalıdır?

 

            Altın bilezik en eski ve modası geçmeyen takı modellerinden biridir. Düğünlerde, nişanlarda tercih edilen vazgeçilmez bir aksesuardır. Eskiden sadece klasik modeller olsa da günümüzde birçok farklı tasarım yapılmaktadır. Artık kalın ve kaba altın bilezikler yerine daha sade ve ince modeller tercih edilmektedir.

 

Ayrıca altından yapılan aksesuarlarda zarar etme ihtimali düşük olduğu için talep daha fazladır. Altın bilezik seçimi için belirli kriterler vardır. Bunlarda ilki renk seçimidir. Çoğunlukla sarı altından yapılmış bilezikler talep görse de beyaz altın tercih edenlerin sayısı da az değildir. Birçok farklı bilezik modeli mevcuttur. Kelepçe tarzı kalın ve dikkat çekici bilezikler düğünlerde, nişanlarda tercih edilmektedir. Gündelik hayatta kullanılmak için satın alınan altın bilezikler ise daha ince ve sade bir tasarıma sahiptirler.

 

Her yaşa farklı bilezik modelleri

 

Ülkemizde satın alınan bileziklerin çoğu sarı altından yapılmaktadır. Bu tarz bilezikler gençler ve çocuklar için son derece dikkat çekici olduğundan pek tercih edilmezler. Sarı altından yapılmış, klasik modeldeki bilezikler orta yaşta ki kadınlar ve evlenmek üzere olan gelin adayları için uygundur. Gençler ve çocuklarda ise beyaz altın tercih edilmesi çok daha doğru olacaktır. Günümüzde değişen yaşam koşulları ve moda anlayışı dolayısıyla beyaz altına olan rağbet gittikçe artmaktadır. Gençler için seçilecek altın bileziklerde bu kriterler göz önüne alınmalı ve abartıya kaçmadan sade bir bilezik tercihi yapılmalıdır.

 

Modası geçmeyen altın bilezikler

 

Son yıllarda üretilen altın bileziklerde tasarım unsuru son derece önem kazanmıştır. Düz ve kalın bilezikler yerine daha modern ve sade bilezik modelleri tercih edilmektedir. Fakat bazı insanlar klasik modellerden vazgeçemez. Bu yüzden yıllardır modası geçmeyen ve hala satışta olan altın bilezik modellerinin sayısı az değildir.

 

Kelepçe denilen kalın altın bilezik modeli ve burma altın bilezikler hala satıştadır ve talep gördüğü müddetçe uzun yıllar daha satılamaya devam edecektir. Bileziğin modelinden daha önemli olan nokta ise doğru kuyumcudan alışveriş yapılmasıdır. Dolandırıcılık gibi olayların yaşanmaması için bilinen, güvenilir bir kuyumcudan alışveriş yapılmalıdır. Yatırım için satın alınan altın bileziklerde ise taştan ve süsten uzak durulmalı, en sade model tercih edilmelidir.

 

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir